تبلیغات
جهان هولوگرافیک - پاهای هشت‌گانه خرافات و کشورهای مثلا صنعتی

پاهای هشت‌گانه خرافات و کشورهای مثلا صنعتی

منشا خرافات چیست؟ چرا عده‌ای خرافاتی هستند اگر این سئوال را از جماعت روشنفکر ایرانی بپرسید (یا بهتر است بگوییم مدعیان روشنفکری) بادی به غبغبه خود می اندازد و یک نگاه و ژست روشنفکری به خود می‌گیرد: «خوب معلومه، طبق آخرین دستاوردهای محققین خیلی بزرگ، پدیده خرافات فقط در کشورهای توسعه نیافته است مهم‌ترین ویژگی کشورهای توسعه نیافته هم فقر افتصادی است و فقر اقتصادی هم عوامل مختلفی دارد مثلا در همین ایران خودمان، باورهای سنتی دینداران مثل توکل، دعا، توسل و...  باعث روی آوردن آن‌ها به خرافات شده، اصلا همین دین باعث عقب افتادگی می‌شود، هم جلوی رشد اقتصاد را می‌گیرد و هم ذهن مردم را از باورها و رویاهای متافیزیکی بی اساس پر می‌کند و اصلا شما می‌دانید این چیزها در غرب وجود ندارد  و بخاطر همین هم آن‌ها رشد می‌کنند و ما در جا می‌زنیم و ...»
خلاصه اگر کمی میل و رغبت بیشتری نشان بدهید گزیده‌ای از مهم‌ترین دستاورهای محققین برجسته آن ور آبی را برای شما گزارش می‌دهد، محققینی که شما نمی‌دانید چرا خیلی بزرگ‌اند!! و اگر بزرگ‌اند چرا در حوزه غیر تخصصی‌شان دارند نظر می‌دهند!!
به هر حال شما بعد از شنیدن این همه گزارش ملزم می‌شوید این نتیجه را بگیرید: «خوب درست میگند! بی راه نمیگند!! و چه خوب هم میگند!!! همینه، ذهن شرقی اسطوره محوره و ذهن غربی عقلگرا!؟»
اما وقتی بیشتر دقت می‌کنید و زندگی مردم کشورهای صنعتی را از زبان خودشان می‌شنوی (و نه از زبان مداحان و نوحه گرانشان) می‌بینی از این خبرها نیست آنجا هم آسمانش آبی رنگ است و مردم‌اش بیشتر از شما دنبال طالع سعد و نحس خودشان هستند.

ابن سینا
 
کشور آلمان را مسلما می‌شناسید ثروتمندترین کشور عضو اتحادیه اروپا و مهد تفکر فلسفی است یعنی هم عقلانیت و هم ثروت و قدرت را در خود جمع نموده، و نوع حکومتش هم سکولار است، اما شما می‌بیند مربی تیم فوتبالش در هر بازی ژاکت آبی می‌پوشد و حتی می‌گوید تا پایان بازی‌ها آن را به تن خواهد کرد چون برایش خوش یمن است و اما هشت‌پای پیشگو و جنجال‌های این جانور چندش آور توسط آلمانی‌ها هم برای خود حکایتی دارد!! همه این‌ها نمونه‌ای از موارد خیلی کوچک از خرافاتی است که در این نوع کشورها وجود دارد ولی کسی به آن‌ها خرده نمی‌گیرد فرهنگ‌شان را تحقیر نمی‌کند مردم‌شان را نادیده نمی‌گیرد اما شمای جهان سومی چون پول ندارید چون اقتصاد پیشرفته ندارید اگر عمیق‌ترین و ارزشمندترین معارف انسانی‌تان را عرضه کنید برچسب خرافاتی می‌خورید شما عقب افتاده اید! شما عقب مانده اید! شما...
واقعا کشورهای صنعتی کجا رسیدند جز این که در مرداب تکنیک دست و پا می‌زنند و مثل ... در گل مانده‌اند و برای سر پا نگه داشتن خودشان از هزار و یک نوع بازی استفاده می‌کنند تا شمای شرقی سماق حسرت را سق بزنید و بگویید «زندگی اینه، ما که زندگی نمی کنیم!!»